نوشته شده توسط : ملودی

راهکار هایی برای ترک عادت ولخرجی

velkharji-irankhatoon.com_

بسیاری از افراد جامعه ، برای خرج پول های خود ولخرجی را انتخاب می کنند ، این دسته از افراد بر این باورند که باید پول های خود را برای خرید هر چیزی حتی بی مصرف هدر دهند ، یا اینکه کالاهایی با ارزش پایین را با قیمت هایی بسیار بال خریداری نمایند و یا مواردی مشابه اینها . در صورتیکه ولخرجی تنها منتهی به خرج کردن پول های زیاد نمیشود ، همچنین مصرف بیش از اندازه و زیاد از ه نوع هم از نمونه های ولخرجی میتواند باشد.

ولخرجی مصرف گرایانه در واقع استفاده بیش از حد از کالاها و اجناسی است که ما در خانه داریم که می توان آن را با اسراف یکی دانست.
ولخرجی از این نوع آنقدرها محسوس نیست که به یکباره زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد اما در واقع دزدی است که به سادگی و بدون ترس از پلیس پول ما را خروار خروار می برد.
حال چه کنیم که عادت ولخرجی از سرمان بیفتد؟! راهکارها همین جاست. بخوانید:
 
۱ – غیر ضروری ممنوع
باور کنید بسیاری از چیزهایی که می خرید ضرورتی برای استفاده شان وجود ندارد. کالای خریداری شده چه از سر چشم و هم چشمی باشد، چه به خاطر وسوسه شخصی و چه تفریحی! پولتان را به باد می دهد و تنها خاصیتش گوشه خانه خاک خوردن است. پس همت عالی برای ترک غیر ضروری ها را فراموش نکنید.
 
۲ – فروشگاه و دالان های چشمک زن
فروشگاه های بزرگ یک خوبی دارند و چند بدی. خوبیشان این است که یکجا هرآنچه می خواهید بخرید، وجود دارد. اما از بدی هایشان همین بس که دالان های مواد غذاییش خیلی بیخود و بی جهت جیبتان را خالی می کند. یا به این دالان ها نروید یا چشمتان را ببنید!
 
۳ – مواد شوینده را کمتر استفاده کنید
بسیاری از ماها فکر می کنیم هرچه پودر بیشتری در ماشین ظرفشویی بریزیم یا هر چه مقدار ضدعفونی کننده ها و جرم گیرها بیشتر باشد، لباس ها و خانه مان تمیزتر می شود. حال آنکه نتیجه برعکس است. نه تنها برای تمیز شدن به آب بیشتری احتیاج است، بلکه میزان بیشتری هم شوینده مصرف کرده ایم. یعنی هم شوینده ها زودتر تمام می شوند و  هم پول قبض آب بیشتر می شود.
 
۴ – کیف پول با خود نبرید
اگر قرار است به تفریح بروید یا برای کار مشخصی بیرون از خانه بروید، مقدار پول مشخصی را با خود حمل کنید و مثلا کارت بانکی تان را با خود نبرید. وجود کارت بانکی یا کیف پر از پول یعنی وسوسه خرج کردن یا همان ولخرجی.
 
۵ – پولتان را تبدیل کنید
هر ماه مقداری از پولتان را به خرید یک وسیله باارزش مثل سکه، هر چندکه کم عیار باشد، اختصاص دهید. به این ترتیب پول نقد کمتری دستتان است که خرجش کنید.

این ۵ راهکار را امتحان کنید، مطمئن باشید راهکارهای بهتری هم به ذهن خودتان می رسد.

5:: موضوعات مرتبط : روان شناسی, علمی و دانستنی ها
:: برچسب ها :
تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۲ | بدون دیدگاه
 
نظر شما در مورد اين پست چيست ؟
  
   
سایت تفریحی و سرگرمی ناز تک ثبت شده در ساماندهی