نوشته شده توسط : ملودی

مضرات قلیان

1345377406138349

مصرف دخانیات که عامل۱۰ % کل مرگ و میر در بزرگسالان است- مهمترین علت مرگ قابل پیشگیری در جهان است و همه ساله موجب مرگ۵/۴ میلیون تن در جهان شده و پیش بینی می شود که این تعداد تا سال۲۰۳۰ به۸/۳ میلیون تن برسد. 

چندی پیش سازمان بهداشت جهانیWHO()،در متنی۷ صفحه ای ضمن برشمردن مضرات و خطرات استفاده از قلیان اعلام کرده است: قلیان جایگزین سالمی برای سیگار نیستWHO. در گزارش خود، کشورها را به تحریم مصرف دخانیات در مکانهای عمومی ترغیب کرده و تاکید کرده است که برخلاف باورهای باستانی و اعتقاد عمومی، دودی که از قلیان خارج می شود حاوی مواد مسموم متعددی است که از جمله عوامل شناخته شده ایجاد سرطان، بیماریهای قلبی و امراض دیگر هستند.

(s1725)بقیه در ادامه مطلب(s1725)

بالارفتن محبوبیت قلیان تا حد زیادی به دلیل تبلیغات بی پایه ای است که درباره سالم بودن آن در بازار تجاری بر سر زبانها افتاده است.تحقیقات نشان می دهد، برخلاف تصور مردم، کشیدن قلیان بیش از سیگار برای سلامتی مضر است.سازمانهای بهداشتی اروپا هم هشدار داده اند، افرادی که در معرض دود “دست دوم” قلیان قرار می گیرند نیز در معرض خطر ابتلابه همان بیماریهایی هستند که افراد غیر سیگاری در معرض دود دست دوم را تهدید می کند.این سازمان ها همچنین هشدار داده است که دود قلیان در دوران بارداری نیز می تواند خطرات فراوانی برای جنین داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف کننده قلیان در هر وعده مصرف۵۰ تا۲۰۰ پک می زند و هر پک حاوی۱۵ درصد تا یک لیتر دود است. همچنین هر فرد مصرف کننده قلیان در هر وعده معادل با مصرف۱۰۰ نخ سیگار، به سلامتی خود آسیب می رساند.
متخصصان بین المللی اعلام نموده اند که احتمال کم وزنی نوزاد در زنان بارداری که خود یا همسرشان قلیان می کشند، بیشتراست.
بخشی از مضرات قلیان جسمی است اما ضرر دوم روانی است به طوری که بسیاری از معتادان به سایر مواد مخدر از مصرف قلیان شروع می کنند و در ضرر اجتماعی مصرف آن در تفریح گاه ها، چهره زشتی به مناظر می دهد.
در تحقیقاتی که در بیروت به دود قلیان انجام شده است ثابت شده که غلظت بسیاری از فلزات سنگین و مواد سمی در واحد حجم قلیان حتی از سیگار بیشتر است. در پژوهشی که با همکاریWHO ( سازمان جهانی بهداشت) در جنوب غربی کشور ما صورت گرفته است نیز نشان داده شده است که احتمال کم وزنی نوزاد در خانم های بارداری که خود یا همسرشان قلیان می کشند بیشتراست.
همچنین در دهه های اخیر تنباکو با طعم های میوه ای نیز به بازار عرضه می شود که به صورت صنعتی تولید می شوند. طبق بررسی های به عمل آمده قلیان اگر با تنباکوهای میوه ای (توتون هایی که به روش شیمیایی به عمل آمده و دود آن بوی میوه می دهد) به عمل آمده باشد خطرناک و ضرر آن بسیار زیاد است.

تنباکوی میوه ای هم چند سالی است که توسط کشورهای عربی تولید می شود و با انواع اسانس و طعم های گونا گون در دسترس همگان است .حتی این تنباکو ها در دیگر مشورهای جهان نیز به وفور یافت می شوند و بسیاری از مسافران کشورهای عربی آنها را تهیه نموده و به کشورهای خود می برند. البته به گفته پزشکان این نوع تنباکو از بدترین نوع برگ توتون تهیه شده که در کارخا ها معمولادور ریز تولیدات آنها است ولی به واسطه وماد شیمیایی معطر و بسته بندی های پر زرق و برق آنها را با نام عربی معسل در کشورهای عربی بفروش می رسانند.

5

 :: موضوعات مرتبط : پزشکی و سلامت, علمی و دانستنی ها, مطالب جالب و شنیدنی
:: برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , ,
تاریخ انتشار : سه شنبه, ۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ | بدون دیدگاه
 
نظر شما در مورد اين پست چيست ؟
  
   
سایت تفریحی و سرگرمی ناز تک ثبت شده در ساماندهی