نوشته شده توسط : ملودی

eynak

 

 

ویژگی های عینک آفتابی مناسب

عینک آفتابی برای جلوگیری ازصدمه دیدن چشم هاست نه برای اینکه روی سر و زیر چانه قرار بگیرد. تبلیغات متعدد شرکت های معروف عینک سازی که از حضور بازیگران و ورزشکاران معروف برای پوسترهای تبلیغاتی خود استفاده می کنند بی تردید در گسترش مصرف این نوع عینک ها نقش عمده ای دارد.

به هر حال این واقعیت غیرقابل انکار است که بیش از ۸۰ درصد افرادی که عینک آفتابی می خرند نه به قصد حفاظت چشم از آفتاب که به قصد پیروی از مد، عینک انتخاب می کنند و استفاده از عینک های نامناسب و غیراستاندارد می تواند عوارض بسیار بدی برای چشم به همراه داشته باشد.

 یک عینک آفتابی مناسب باید واجد چند ویژگی باشد که از سوی انجمن اپتومتری آمریکا تعریف شده است:

 

۱) شیشه های عینک باید ۱۰۰ـ۹۹ درصد اشعه ماورای بنفش خورشید را جذب کند.

۲) به میزان ۹۰ـ۷۵ درصد از شدت نور مریی بکاهد. خود انجمن اپتومتری آمریکا اعلام کرده که عمده عینک های مد روز فاقد این ویژگی هستند.

۳) باعث تغییر ماهیت نور و تصاویر نشود. 

۴) شیشه ها باید خاکستری، سبز یا قهوه ای باشند که رنگ خاکستری ارجحیت دارد. همچنین عینک آفتابی باید کل فضای چشم و اطراف محوطه قرارگیری چشم در صورت را در بر بگیرد.

شکلک های محدثه

مطالعات نشان داده است که اشعه ماورای بنفش از اطراف قاب عینک های آفتابی کوچک با شیشه های گرد عبور کرده و به چشم می رسند. اشعه ماورای بنفش می تواند شانس ابتلا به بیماری های خطرناک چشمی نظیر آب مروارید، تحلیل رفتگی و آسیب به شبکیه و حتی آفتاب سوختگی چشم شود. پوست اطراف چشم نیز نسبت به نور آفتاب و سوختگی به شدت حساس است.

شیشه برخی از عینک های آفتابی برای بهبود کیفیت آنها مات هستند ولی این شیشه های مات توسط انجمن چشم پزشکی آمریکا توصیه نمی شود.

 برای تشخیص اینکه شیشه عینک کیفیت مطلوبی دارد در اینجا یک راه ساده عنوان می شود. عینک را در فاصله ای صحیح از چشم بگیرید و از داخل آن با یک چشم بسته به یک جسم مربع یا مستطیل شکل نگاه کنید. عینک را آرام از یک ضلع به ضلع دیگر و سپس از بالا به پایین حرکت دهید. اگر خطوط آن جسم مثلاً کاشی کف اتاق راست و مستقیم بودند، عینک عدسی های خوبی دارد. اگر خطوط منحنی شدند (به خصوص درمرکز عدسی) عینک دیگری را امتحان کنید.

 توجه داشته باشید که رنگ شیشه ها مطلقاً ربطی به کیفیت آنها ندارد. برخی از عینک های آفتابی شیشه های آیینه ای دارند. این شیشه ها گرچه به خوبی شدت نور مریی را کاهش می دهند ولی الزاماً قادر به جذب کامل اشعه ماورای بنفش نیستند. گرچه اشعه ماورای بنفش به طور کلی پدیده مضری است ولی افرادی که مبتلا به بیماری های شبکیه چشم هستند باید مراقبت بیشتری از چشم های خود به عمل آورند.

 این افراد باید به عنوان یک اقدام احتیاطی هر زمان که از خانه خارج می شوند عینک آفتابی به چشم داشته باشند.

 لنزهای خارج چشمی (لنزهای تماسی) به خودی خود جلوی اشعه ماورای بنفش را نمی گیرند مگر اینکه چنین قابلیتی در طراحی و ساخت آنها لحاظ شده باشد.

 بنابراین اگر لنز می گذارید باید از عینک آفتابی هم استفاده کنید. اما حتی بهترین عینک های آفتابی هم در برخی موارد نمی توانند از چشم حفاظت کنند.نگاه کردن به نور جوشکاری، نورهایی که به طور مصنوعی پوست را برنزه می کنند، انعکاس نور در برف و نگاه کردن مستقیم به خورشید به خصوص هنگام کسوف از مواردی هستند که حتی با وجود استفاده از عینک آفتابی به چشم آسیب می رسانند. برای محافظت چشم از آسیب های این نورها باید با چشم پزشک خود مشورت کنید.

امروزه عینکهای آفتابی بویژه در میان جوانان رواج زیادی یافته است متاسفانه در اغلب موارد از این عینک ها به عنوان وسیله تزئینی استفاده می شودو به همین خاطر در انتخاب نوع آن دقت کافی نمی شود همچنین عده ای عینک آفتابی را وسیله ای غیر ضروری می دانند ولی عینک های آفتابی دارای فوایدی نیز می باشند البته اگر درست انتخاب شوند ودر محیطهایی که نور شدت زیادی دارد عینک های آفتابی به چند روش امکان دید را بهتر خواهند کرد.

در روزهایی که نور خورشید شدت زیادی دارد گیرنده های نوری شبکیه تحریک می شوند و حساسیت کنتراست آنها کاهش می یابد عینک های آفتابی زرد-نارنجی رنگهای بنفش ، آبی وسبز را جذب میکنند و این رنگها به صورت رنگ خاکستری با شدتهای مختلف دیده می شوند در مقابل رنگهای سبز ، زرد،نارنجی و قرمز با این عینکها بهتر دیده می شوند و کنتراست رنگ افزایش می یابد البته با این عینکها ، رنگ ها ممکن است مقداری غیر عادی بنظر برسند بیمارانی که کنتراست رنگ آنها کاهش یافته است مانند مبتلایان به آب مروارید از این عینک ها سود می برند و یکی دیگر از فواید تقریبا تمام عینکهای آفتابی تیره این است که بیشتر آنها اشعه ماوراء بنفش را جذب می کنند.

 

 مضرات عینکهای آفتابی :

این احتمال وجودد دارد که عینکهای آفتابی بخصوص آبی روشن موجب صدمه به چشم شوند.

 دلیلی که برای این امر وجود دارد این است که مردمک در پشت این عینکها گشاد می شود و اگر عینک قادر به جذب مقادیر کافی از اشعه ماوراء بنفش نباشد مقدار بیشتری از این اشعه وارد چشم می شود وبه آن صدمه می زند در صورتی که عینکهای آفتابی مرغوب این اشکال را نخواهند داشت و این عینک ها بیشتر نور ورودی را جذب می کنند.

 انتخاب عینک آفتابی:

فریم های نایلون یا کامپوزیت دوام بیشتری دارند. فریمهای سیمی انعطاف پذیرترند و امکان تعییر شکل مناسب آنها وجود دارد. عدسیهای شیشه ای از نظر خواص فیزیک نور بهتر هستند و دیرتر خش می افتند و عدسی های لاستیکی دیرتر می شکنند.

 

رنگ عینک آفتابی :

 رنگهای کهربایی یا زرد برای فعالیت در محیطهای شفاف یا مه آلود مفید هستند این عینکها در ورزشهایی که نیاز به سرعت بالا دارند مانند اسکی مفید هستند زیرا با جذب نور آبی که تمرکز را بیشتر می کند کنتراست را افزایش می دهند.

عینکهای دودی یا خاکستری بهترین انتخاب برای رانندگی و مصرف عمومی هستند با این عینک ها درک عمق تا حدودی مشکل دارد اما کنتراست بسیار خوب است.

 عینکهای آفتابی آبی یا بنفش برای استفاده در هیچ شرایطی مناسب نیستند زیرا کنتراست رنگ را کاملا از بین می برندتنها کاربرد این عینکها تبعیت از مد می باشد.

 رنگ قهوه ای مانند عینکهای خاکستری یا دودی درک درستی از رنگ ارائه نمی دهند.


نکاتی مهم در مورد انتخاب عینک آفتابی

بسیار ساده است، بهترین عینک آفتابى عینکى خواهد بود که بتوانید اغلب ساعاتى که در فضاى آزاد حضور دارید استفاده نمایید و احساس راحتى نمایید.

نکته مهم و قابل توجه این است که باید عینکى انتخاب شود که تمام ویژگى هاى یک عینک خوب به لحاظ استاندارد را داشته باشد و با توجه به اینکه قرار است در طول روز از آن استفاده شود چنانچه از این عینک به لحاظ ظاهرى خوشتان نیاید فاقد ارزش است.

بنابراین:

۱- هرگز فرم و ظاهر عینک را دست کم نگیرید؛ چرا که در صورتى از آن استفاده مى کنید که به لحاظ ظاهرى از نظر خودتان و دیگران قابل قبول باشد.

۲- اندازه صورت شما باشد و با آن احساس راحتى کنید.

۳- به اندازه کافى وقت بگذارید و آن را روى صورت امتحان و دقت کنید با استفاده از آن چه احساسى دارید.

۴- یک عینک خوب زمانى از چشم شما نگهدارى مى کند که روى چشمتان باشد، نه اینکه داخل داشبورد ماشین باشد و یا داخل کت بگذارید، یا آن را پایین ترین قسمت بینى قرار دهید و یا در نهایت روى مو هاى سر بگذارید.

۵- فراموش نکنید حتماً از درون شیشه عینک بیرون را نگاه کنید. به چشمان خود اجازه دهید که قضاوت کند چگونه محیط بیرون را مى بیند.

۶- شما به عینکى نیاز دارید که به اندازه کافى شیشه آن تیره باشد تا از چشمان شما در مقابل نور زیاد محافظت و احساس راحتى نماید و نیز تیرگى آن به حدى نباشد که قدرت دید شما را در تاریکى کم نماید و یا استفاده از آن موجب اشتباه در تشخیص رنگ ها شود.

۷- رنگ هاى استانداردى که در رنگ شیشه عینک آفتابى مى توان به کار برد عبارتند از:
– خاکسترى: از خاکسترى کم رنگ تا تیره
– نارنجى: از نارنجى کم رنگ تا تیره
– قهوه اى: از قهوه اى کم رنگ تا تیره
– سبز: از سبز کم رنگ تا تیره

۸- افرادى که از عینک ها یا لنز هاى طبى استفاده مى کنند، اگر آنها پرتو UV را از خود عبور مى دهند، براى نگهدارى از چشم باید از عینک هاى آفتابى استفاده نمایند.

۹- کودکان هرگز نباید از عینک هاى اسباب بازى استفاده نمایند. چرا که شیشه این عینک ها قادر به جذب و انعکاس پرتو هاى مضر از جمله UV نیست. به دلیل تیرگى شیشه آن شدت نور مرئى را کاهش مى دهد و در نهایت موجب ورود مقدار بیشترى پرتو نامرئى و مضر به چشم مى شود.

۱۰- نوع عینک آفتابى براى کودکان شبیه عینک بزرگسالان است اما به دلیل تحرک زیاد آنها ارجح آن است که شیشه آن از پلى کربنات که نشکن است، استفاده شود.

۱۱- براى رانندگان استفاده از عینک آفتابى یک وسیله ضرورى است؛ چرا که علاوه بر محافظت از چشم با کاهش شدت نور موجب افزایش دقت و دید هنگام رانندگى مى شود.

۱۲- استفاده از عینک هاى آفتابى معمولى در شب جایز نیست.
اما رانندگان مى توانند در شب از نوعى عینک که رنگ شیشه هاى آن نارنجى است استفاده نمایند و این عینک ها علاوه بر اینکه موجب کاهش شدت نور چراغ هاى ماشین هاى روبه رو مى شود نیز باعث مى شود راننده بخش هاى تاریک جاده را بهتر ببیند.

۱۳- قاب عینکى که انتخاب مى کنید باید حدقه چشم را بپوشاند و بتواند به طور کامل از ورود نور به داخل چشم جلوگیرى نماید.

۱۴- در صورتى که در شرایط خاصى قرار دارید. از قبیل موقعیت هاى صنعتى _ ورزشى باید از عینک هاى مخصوص آن استفاده نمایید.

نحوه انتخاب فریم برای خانم ها وآقایان

  
  ● انتخاب فریم برای خانم ها
وقتی که پای تصمیم گیری برای خرید عینک به میان می اید امار نشان می دهد که اغلب این خانم ها هستند که برای خودشان ، همسرشان وسایر اعضای خانواده تصمیم میگیرند بنابراین خریداران اصلی فریم انها هستند
برای خانمها خودشان امکان انتخاب فراوان است بسیاری از مجموعه های عینک مخصوصا برای خانمها طراحی شده اند واز نظر مد ،رنگ و قیمت برای خانمها جالب هستند

* چند نکته مهم:
▪ فریم های زنانه در شکلهای بیضی با جزئیات برجسته در طرفین ،انواع چشم گربه ای وعینک های rimless یا گریف پیچ با اشکال عدسی ظریف ساخته می شوند
▪ خانمها بیشتر رنگ های شاد وروشن را می پسندند
▪ دسته های فریم های زنانه دارای اشکال وجزئیاتی هستند که قسمت جلویی انرا زنانه تر وزیباتر می سازد
▪ فریم های پلاستیکی یا کائو چویی در رنگها وطرحهای مختلف مورد توجه خانمها قرار می گیرد .

 

انتخاب فریم برای آقایان
در حالیکه خیلی از آقایان به شکل و مد فریم اهمیت می دهند خیلی ها نیز در موقع انتخاب فریم به تناسب فریم با چهره ،دوام آن ،جنس وجنبه های فنی یک فریم عینک اهمیت می دهند از ۸۸ درصد پاسخ دهند گان به یک بررسی که توسط موسسه vision council of America انجام شده است اعلام کرده اند که راحتی مهمترین عامل برای انها در انتخاب فریم بوده است حدود ۵۹ در صد هم گفته اند که دوام عینک برای انها مهمتر بوده است برای ۸ درصد هم جنس فریم (مواد جدید مانند تیتانیوم وفلزا ت انعطاف پذ یر )عامل مهم برای انتخاب فریم بوده است علاوه براین خیلی از مردان هم خاطر نشان کرده اند که ویژگیهای خاص یک فریم عینک برای انها مهم بوده است

در پاسخ به این سوال که چه چیزی به ارزش فریم انتخابی انها می افزاید ۵۲درصد ار پاسخ دهندگان گفته اند که لولای فنری برای انها مهمترین عامل بوده است در حالیکه ۵۰ درصد می گویند فریم های قابل انعطاف که براحتی نمی شکنند برای انها مهم می باشند خیلی از اقایان نیز به فریمهای clip-on مغناطیسی جدید علاقمند بوده اند در حالیکه فریمهای افتابی clip-on رواج پیدا کرده است استفاده از این فریم ها عامل اصلی جلب توجه مشتریان بوده است اینها دارای دو قسمت مغناطیسی هستند که به دو نقطه فلزی بروی فریم اصلی اتصال می یابند

چند نکته مهم:
▪ تمایز فریم ها برای اقایان روز بروز بیشتر می شود بنظر می رسد اقایان نسبت به خانم ها فریم های بزرگتری انتخاب می کنند که بزرگی جثه وچهره می تواند دلیل اصلی ان باشد
▪ فریم های rimless یا گریف پیچ ویا semi-rimless یا اصطلاحا گریف نخ توجه بیشتری را بخود جلب نموده اند ودلیل ان وزن کمتر وبرجسته نمودن نقش چهره می باشد
▪ فریم های تیتانیوم نیز مورد توجه بوده اند که علت ان سبکی فوق العاده ، تخریب ناپذیری و دوام ان می باشد سایر مواد مانند فولاد ضد زنگ و الومینیم که سبک وبادوام هستند در فریمهای با طراحی خاص بکار برده می شوند
▪ فریمهای پلاستیکی یا اصطلا حا کائو چویی نیز در طرحها وشکل های مختلف مورد توجه اقایان قرار می گیرند

● فریم اندازه مورد نیاز من چقدر است ؟
تمام فریمها دارای اندازه های استانداردی برای کمک به تولید کنندگان و فروشندگان فریم برای فیت انها جهت مصرف کنندگان می باشند

 برای مثال شما ممکن است اعداد ۱۴۰-۱۹-۴۸ را بروی یک فریم ببینید عدد ۴۸ نشاندهنده اندازه هر کدام از عدسیها می باشد عدد دوم ۱۹ اندازه پل بینی را نشان میدهد که امکان فیت فریم مناسب برای هر اندازه پل بینی را فراهم می نماید و عدد سوم ۱۴۰ طول دسته عینک می باشد

شکل هر فرد با دیگری متفاوت است وبنابراین هر فرد نیاز به فریمی با اندازه های خاص خودش دارد فریمها در شکل ها واندازه های متفاوتی عرضه می گردند وهیچ اندازه ثابت فریمی وجود ندارد که برای همه افراد مناسب باشد بنابراین برای هر فرد باید فریمی متناسب با اندازه های خاص خودش فیت گردد.

 

 

هماهنگی رنگ عینک با رنگ پوست ، مو و چشم

اهمیت هماهنگی رنگ عینک را نسبت به چهره نباید فراموش کرد. البته در مورد این هماهنگی یک استاندارد جهانی که جوابگوی همه ی فرهنگ های دنیا باشد مشاهده نمی شود. در نتیجه، انتخاب رنگ عینک، بیشتر سلیقه ای عمل می شود.

 ولی در موارد خاصی جنبه ی عمومیت بیشتری پیدا می کند. مثلاً کسانی که چشم هایشان نسبت به کل پهنای صورتشان نزدیک به هم می باشد، در صورت تمایل می توانند از عینکهایی استفاده نمایند که دارای پل یا دماغه ای روشن تراز قسمتهای دیگر عینک باشد و برعکس.با این انتخاب ها می توان نزدیکی و یا فراخی بیش از حد چشمها را حتی الامکان متعادل نمود.

چند نکته در انتخاب فریم:

از آنجایی که حالت موی سر، در شکل گیری چهره تأثیر گذار است، اگر در زمان انتخاب فریم حالت موی سر، ملاک انتخاب فریم قرار گیرد، بعداً به علت تغییرات زیادی که در حالت موی سرایجاد می شود، از هماهنگی موی سر با فریم وصورت کاسته شده و به مرور باعث نارضایتی وناراحتی بیمار می گردد.

بنابراین در زمان انتخاب فریم ، حالت موی سر را باید امری موقتی دانست و ازفاکتورهای دیگرجهت انتخاب فریم استفاده نمائید.اشخاصی که تاس میباشند، بهتر است از فریمهایی استفاده نمایند که ابروها را بپوشاند و درنهایت، ازبلندی بیش از حد پیشانی کاسته شود.

گاهی اوقات رنگ چشم، در انتخاب رنگ فریم تأثیر گذار میشود. مثلاً برای چشمهای سبز و آبی فریمهایی که در آنها، قسمت فوقانی حدقه، مشابه به رنگ چشم باشد، مناسبتر خود را نشان میدهند.

برای کسانی که به اصطلاح پا به سن گذاشته اند و یا موهای سر و صورت آنها سفید شده است، انتخاب فریمهایی با رنگ نقره ای و سفید، باعث می شود که کهولت سن آنها نمایان تر شود.در این مواقع می توان به جای انتخاب این رنگها، ازرنگهایی مثل طلایی استفاده نمود.

اگر اجزای صورت، کوچک یا ظریف است، بهتر است از فریمی با رنگ روشن استفاده نمایید وبرعکس.

باید به این نکته توجه شود که زمانی که عینک برروی صورت شخص قرار میگیرد، خواه نا خواه ازهمه ی جهات فوق الذکر، عینک عضوی از اعضای صورت به حساب آمده و شخص از تأثیرات آن در چهره متأثرمی باشد.

 لذا عدم توجه به نکات با اهمیت در انتخاب فریم، می تواند در آینده برای شخص استفاده کننده ازعینک، دگرگونیهای شخصیتی از قبیل :شادابی،غمگینی ، آرامی ، تندی و… به وجود آورد .

0701_ec_03_z+ferrari+sun_glasses:: موضوعات مرتبط : پزشکی و سلامت
:: برچسب ها : ,
تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۳ دیدگاه
 
نظر شما در مورد اين پست چيست ؟
  
   
سایت تفریحی و سرگرمی ناز تک ثبت شده در ساماندهی